NavigaceGYNEKOLOGIE DĚTÍ A DOSPÍVAJÍCÍCH

Jak připravit dítě na gynekologické vyšetření?

Většina rodičů se při představě, že jejich malá holčička musí podstoupit gynekologické vyšetření, vyděsí.  Taková obava je ale zcela zbytečná!

Jak vyšetření probíhá?

Součástí prvního vyšetření je sběr anamnestických dat o dítěti i rodině. Tedy informace o chronických či prodělaných onemocněních či operacích.  Důležitý je pro nás údaj o očkování proti HPV – lidským papillomavirům (datum poslední dávky a typ vakciny – Cervarix, Silgard či Gardasil).

Pokud dívka již menstruuje, ptáme se vždy, kdy byla první menstruace a na datum menstruace poslední (tedy první den posledního menstruačního krvácení). Pokud má dívka potíže s nepravidelným cyklem je vždy vhodné přinést k vyšetření menstruační kalendář.

Při prvním vyšetření se gynekolog zajímá o celkový tělesný stav dívky a hodnotí známky pohlavního dospívání.  Z tohoto důvodu po dívkách chceme, aby ukázaly svá prsa či chloupky v podpaží.

Prosíme rodiče či zákonného zástupce, aby k vyšetření znali aktuální výšku a váhu dítěte.

Teprve poté následuje vlastní gynekologické vyšetření. U dívek, které neměly pohlavní styk, se k vyšetření využívá vaginoskopu. Jedná se o velmi tenkou trubičku se zdrojem světla, která je šetrným způsobem zavedena do pochvy a to bez poranění panenské blány. Během tohoto vyšetření lze například odebrat materiál na bakteriologické vyšetření či hormonální cytologii.

Toto vyšetření je nebolestivé, ale pro dívky je často nepříjemná vynucená poloha (kdy je třeba dítěti přidržet dolní končetiny, aby se během vyšetření neporanilo), proto je toto vyšetření obávané a dívkami označováno jako nepříjemné. Je vhodné předem dítěti vysvětlit, jak bude takové vyšetření probíhat a proč je to důležité. Dítě, které se nepřiměřeně brání vyšetření, není možné s ohledem na riziko poranění vyšetřit. V některých případech je třeba i opakovaná návštěva.

Následuje vyšetření pohmatem. Je-li to ke zjištění aktuálního zdravotního stavu nutné, vyšetřujeme dívky přes konečník. (Stejně jako například na chirurgii či u pediatra při bolestech bříška).

Gynekologické vyšetření se ani u dětí neobejde bez ultrazvuku. U dívek, které neměly pohlavní styk, se ultrazvukové vyšetření provádí přes břišní stěnu. Pro takové vyšetření je zcela nutný naplněný močový měchýř. Bez tohoto není možné ultrazvukové vyšetření malé pánve u dívky provést. Proto prosíme, pokud nebude předem domluveno jinak, nenechte dívku před samotným vyšetřením vymočit. U miminek stačí malé množství tekutiny těsně před vyšetřením (například nakojit těsně před vyšetřením) u malých dívek stačí popíjet v čekárně, u větších dívek je vhodné vypít větší množství tekutin cca 1h před vyšetřením. Doporučujeme maminkám, aby si u dětí 0-3 roky s sebou nosily na vyšetření jednorázové podložky nebo pleny.

Přicházíte-li na vyšetření s dívenkou z důvodu výtoku, je vhodné, aby bylo před naším gynekologickým vyšetřením provedeno pediatrem vyšetření na roupy.  V případě vyžádaného gynekologického vyšetření z důvodu opakujících se zánětů močových cest, prosíme o poslední výsledek kultivace moči.

Děkujeme za spolupráci.