NavigaceOčkování proti rakovině děložního čípku

Rakovina děložního čípku není dědičným onemocněním. Nezbytnou příčinou onemocnění je přetrvávající infekce lidským papillomavirem (tzv. HPV).

Vakcína Gardasil 9

Nově od roku 2016 je na trhu vakcína, která pomáhá chránit proti 9 typům lidského papillomaviru (HPV). Vakcína Gardasil 9 je na rozdíl od vakcíny Silgard rozšířena o dalších 5 rizikových typů HPV (31, 33, 45, 52 a 58).

Gardasil 9 napomáhá při ochraně proti nákaze HPV typu 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58, které odpovídají za více než 90 % případů rakoviny děložního čípku. Zároveň obsahuje také typy 6 a 11, které jsou zodpovědné za přibližně 90% případů genitálních bradavic Gardasil 9 též předchází vzniku abnormálních a předrakovinných stavů děložního čípku zjištěných na základě cytologického stěru, jež jsou způsobeny typy  HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Dále pomáhá chránit proti rakovině pochvy, zevních rodidel a  rakoviny řitního otvoru.

Příbalová informace vakcíny Gardasil 9

Vakcína Silgard 

V současnosti existuje vakcína, která pomáhá chránit proti 4 typům lidského papillomaviru (HPV). Kromě hlavních genotypů high risk HPV tedy chrání i proti nejčastějším původcům vzniku genitálních bradavic (kondylomat).

HPV typy 16 a 18 jsou zodpovědné za přibližně 70% případů rakoviny děložního čípku a za 70% předrakovinných změn zevních pohlavních orgánů a pochvy vyvolaných HPV. Narozdíl od vakcíny Cervarix, vakcína Silgard obsahuje také typy 6 a 11, které jsou zodpovědné za přibližně 90% případů genitálních bradavic. Vakcína je pro dívky a ženy od 9 let do 45 let. Vakcína má největší přínos, pokud se aplikuje dříve, než dojde ke kontaktu s HPV virem typů 6, 11, 16 a 18.

Vakcína má prokázánu cross protekci vůči lézím asociovaným pouze s HPV 31, u ostatních onkogenních genotypů je míra cross protekce v klinických studiích statisticky nesignifikantní.

Příbalová informace vakcíny Silgard.

6. června 2014 Evropský regulační úřad EMA schválil rozšíření indikace vakcíny Silgard společnosti MSD. Nově vakcína Silgard poskytuje ochranu proti análním karcinomům a premaligním análním lézím u žen a mužů. Více informací naleznete v našich Aktualitách. Rozšíření indikace vakcíny Silgard. 

Vakcína Cervarix 

Vakcína CervarixTM byla cíleně vyvinuta k ochraně dívek a žen před onemocněním děložního čípku způsobeným infekcí lidskými papillomaviry (HPV).

Nejnovější výsledky studií potvrzují, že Cervarix™ chrání nejen proti nejčastějším typům virů HPV 16 a 18, které stojí přibližně za 70 % případů rakoviny děložního čípku, ale že poskytuje ochranu také proti některým dalším vysoce rizikovým typům HPV virů.

Vakcína Cervarix má prokázánu tzv. cross protekci (data jsou již i součástí SPC) - zkříženou imunitu proti dalším velmi častým high risk genotypům - HPV 31, 33 a 45 jimi způsobeným lézím. Statisticky významné úrovně je dosaženo pro všechny uvedené genotypy. Díky tomu vede vakcinace Cervarixem ke zvýšení celkové úrovně prevence vzniku karcinomu děložního hrdla asi o 13 %. Zásadní roli pak sehrává při prevenci obtížně detekovatelných adenokarcinomů, které jsou v naší republice asociovány s genotypy HPV 16, 18 a 45.  

Příbalová informace vakcíny Cervarix.

Od 1. 4. 2012 jsou vakcíny Cervarix a Silgard plně hrazeny zdravotními pojišťovnami, a to pro dívky od 13 - 14 let.