Gynekologické potíže se netýkají jen dospívajících a dospělých žen. Jejich léčbou v raném věku můžeme předejít vážnějším komplikacím v budoucnu. Jako jedno z mála pracovišť proto poskytujeme gynekologickou péči dívkám již od narození. Přistupujeme k nim s citem a máme vybavení pro co nejšetrnější průběh vyšetření.
Poskytujeme:
- Diagnostiku a léčbu gynekologických onemocnění
- Diagnostiku a léčbu poruch menstruačního cyklu
- Ultrazvukové vyšetření
- Ošetření úrazů rodidel
- Léčba synechií
- Antikoncepční poradenství pro dospívající
- Vaginoskopie ( k vyšetření dětí nebo virginálních i dospělých pacientek )
Plánujete-li s dítětem návštěvu gynekologa, je dobré jej předem obeznámit s jeho průběhem. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vyšetřením.
Je třeba znát: výšku a váhu dítěte, informace k rodinné anamnéze, informace o menstruaci (pokud dívka menstruuje)
FAQ v dětské gynekologii
- Jsem objednána s dcerou na rozrušení srůstů. Co mám mít s sebou a jak bude rozrušení probíhat?
K vyšetření je vhodné přinést přebalovací podložku. Rozrušení probíhá několika způsoby dle typu synechie. Samotný výkon provádíme vatovou štětičkou nebo sondičkou, někdy není třeba použít žádné nástroje. Výkon trvá v řádech minut.
- Dcera má nejspíš kvasinky, můžu jí mazat krémem na kvasinky pro dospělé?
U holčiček do nástupu pubertálního vývoje není kvasinkový výtok obvyklý. Mají zcela jiné osídlení pochvy než dospělá žena, a proto není vhodné pro děti používat antimykotika jako první volbu při vaginálním diskomfortu či výtoku.
- Dcera má výtok/pálení, nyní jsme ale na dovolené, můžu jí nějak pomoci, než se k vám dostaneme na kontrolu?
Je možné využít oplachy genitálu odvarem z černého čaje, případně lze využít oplachy Rosalginem, Ginexidem apod. (jedná se o zdravotnické prostředky dostupné v lékárně)
- Jak mám dceru připravit na vyšetření?
Je vhodné vždy malým holčičkám i slečnám dopředu vysvětlit jak probíhá gynekologické vyšetření, snažit se nelhat a neslibovat, že vyšetření probíhá pouze např. přes břicho.
Vždy je vhodné, aby dítě bylo seznámeno s tím, že se bude muset svléknout od pasu dolů, a to včetně spodního prádla (slečnám to někdy činí potíže). Součástí gynekologického vyšetření je aspekce zevního genitálu, včetně růstu prsů a chloupků v podpaží.
Vnitřní vyšetření se u dívek před zahájením sex. života provádí pouze pomocí vaginoskopu (jedná se o velmi tenký nástroj, pomocí nějž jsme schopni nahlédnout do pochvy a případně odebrat vzorek k vyšetření), nedochází při něm k porušení panenské blány. Ultrazvukové vyšetření se provádí přes bříško, pokud není dítě dostatečně napité, lze jej provést perineálně (u dětí se sonda nikdy nezavádí do pochvy) ale pouze se přiloží na rozhraní mezi pochvou a řitním otvorem. V naprosto výjimečných případech jsme nuceni provést vyšetření přes zadeček.
- Nejde mi dceři zavést předepsaná vaginální léčba, co mám dělat?
Zavádění vaginální léčby u holčiček je někdy velmi svízelná věc. Je vhodné dítěti vysvětlit nutnost vaginální léčby. Snažíme se vždy rodiče v ambulanci předem instruovat, jak budou léčbu zavádět. Pokud se dítě brání (což je velmi časté) zkuste odvést jeho pozornost, zabavit jej. U větších holčiček můžete zkusit čípek dát dítěti do ruky aby si jej zavedlo samo a pouze dohlédnout zda se to povedlo. Dítě si nemůže ublížit, ale podpoříte tak jeho samostatnost. Pokud je situace opravdu velmi vyhrocená je možné pokusit se léčbu zavést dítěti ve spánku. V nejhorším možném případě je nutné každý večer nechat léčbu zavést cestou pohotovostní ambulance. To je ale pro dívku poměrně traumatizující. Vždy se nejprve snažte léčbu zavést v klidném, domácím prostředí. Sami dobře víme, že to chce velkou dávku trpělivosti i odvahy, ale věříme, že to zvládnete 😊
- Dcera má svou první menstruaci, krvácí více než já jako dospělá žena. Je nutné vyšetření?
Intenzita krvácení je vždy individuální záležitostí. Někdy se zdá, že slečny, ve kterých stále vidíme malé holčičky krvácí více něž matky. I toto může být zcela normální a neškodné.
Je třeba ale sledovat sílu a délku krvácení, případně i frekvenci. Mezi jednotlivými cykly (počítáno vždy od 1. do 1.dne krvácení) by nemělo být méně něž 20dnů, délka krvácení by neměla přesáhnout 10dnů a spotřeba vložek by neměla být více než 10 na den. (V dnešní době, kdy slečny používají tampony, kalíšky či menstr. kalhotky se toto ale velmi špatně hodnotí).
- Mohu na gynekologické vyšetření své 10leté dcery poslat babičku? Nehodí se mi uvolnit z práce.
Bohužel nemůžete. Během vyšetření dívek do 15ti let věku, je vždy nutný doprovod zákonného zástupce dítěte. Takové dítě je možné bez doprovodu zák. zástupce možné ošetřit pouze v případě ohrožení života.
- Dcera začala menstruovat, měla by již začít chodit na pravidelné kontroly?
Samotný nástup menstruace není důvodem gynekologického vyšetření. Pokud je ale menstruační krvácení velmi silné, nebo časté je třeba navštívit gynekologa. Pokud je vše v pořádku, pak obvyklé 1. vyšetření na gynekologii je doporučeno mezi 15.-18.rokem věku, nebo po zahájení sexuální aktivity.
- Dcera již půl roku pravidelně menstruovala, nyní jí menzes mešká. Je nutné vyšetření?
První cca 2 roky po nástupu menses je krvácení často nepravidelné, a to z důvodu nezralosti hormonálního systému. Prvních několik krvácení bývá i často méně bolestivých, než v pozdějších letech. Je to z důvodu postupného navození ovulačních cyklů. Jedná se však o zcela přirozený proces, který není třeba vždy korigovat.
Vždy je nutné vyloučit případné těhotenství. Pokud se menses nedostaví do 60 dnů, je vhodné vyhledat gynekologické vyšetření. Poruchy cyklu jsou u mladých dívek často spojené s nízkou váhou, poruchou příjmu potravy, nadměrným cvičením či psychickou zátěží.