Pertuse (černý kašel) je vysoce nakažlivé bakteriální onemocnění, které může být pro těhotné ženy i novorozence nebezpečné. V posledních letech zaznamenáváme výrazný nárůst diagnostikovaných případů, počty nakažených téměř dosahují čísel před zavedením očkování.
Infekce se přenáší vzdušnou cestou kapénkami (kašlání, smrkání…) a často se šíří v kolektivech, kde jsou členové v úzkém kontaktu. Inkubační doba je 5-21 dní, počáteční příznaky jsou neodlišitelné od běžného nachlazení, patří k nim teploty, kašel, rýma. U dospělých probíhá často mírně, ale u kojenců a dětí do 6 let může být další průběh velmi vážný, kašel se zhoršuje a přechází v křečovité záchvaty kašle s dušením, zápalem plic, zástavou dechu nebo dokonce i úmrtím.
Pokud k nakažení dojde, lékem jsou antibiotika. V případě včasného zaléčení se zkracuje délka onemocnění a redukuje se závažnost příznaků. V pokročilé fázi nemoci, kdy dominuje záchvatovitý kašel však již antibiotika úlevu nepřinesou, neboť příznaky způsobuje toxin, který se z bakterií uvolňuje. V této fázi je již léčba komplikovaná. Po vyléčení a odeznění infekce může přetrvávat dlouhodobý kašel vyvolaný postižením výstelky dýchacích cest.
Těhotné ženy nebo ženy po porodu mohou infekci přenést na své dítě, které je nejzranitelnější v prvních měsících života. Nejúčinnější cestou, jak zabránit přenosu, je očkování (ideálně mezi 27. a 36. týdnem gravidity), jež poskytuje ochranu matce i novorozenci. Protilátky přechází placentou a chrání dítě po narození do doby, než může být samo očkováno. V průběhu gravidity očkování poskytuje ochranu před vážným průběhem onemocnění. Současné typy vakcín však neposkytují ochranu celoživotní.
Přeočkování v graviditě je bezpečné a jednomyslně doporučené odborníky. V současnosti existuje pro těhotné pouze kombinovaná vakcína proti tetanu, záškrtu a černému kašli, registrovanou látkou je Boostrix nebo Adacel. To samé platí i pro očkování po porodu.
Pokud tedy plánujete těhotenství nebo jste již těhotná a přeočkování v dospělosti jste nepodstoupila, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem o vakcinaci, nejvhodněji mezi 27. a 36. týdnem těhotenství.
Zdroje:
- Česká vakcinologická společnost ČLS JEP: AKTUALIZACE DOPORUČENÍ OČKOVÁNÍ PROTI PERTUSI U TĚHOTNÝCH „Doporučení pro očkování těhotných žen proti pertusi v České republice – doplnění národní strategie očkování proti pertusi z 8. prosince 2015“ (10. června 2021)
- Doporučení k diagnostice a léčbě pertuse v ordinaci praktického lékaře ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ Společnost všeobecného lékařství vydáno k 8.3.2024
- https://szu.gov.cz/wp-content/uploads/2024/09/PERTUSE_zprava_2024_09_29.pdfPertuse (černý kašel), dg. A37.0 v ČR od 1. 1. 2024 do 29. 9. 2024*
- Výskyt černého kašle dosáhl svého dlouholetého maxima. Prodělaná nemoc ani očkování dlouhodobě neochrání , MUDr. Kateřina Fabiánová, epidemiolog, Státní zdravotní ústav v Praze