eRecept na antikoncepci z pohodlí vašeho domova. Naše služba Gynlink je k dispozici 24 hodin denně. Do hodiny máte recept ve vaší e-mailové schránce.

Objednejte si eRecept z pohodlí vašeho domova do 24 hodin. Více zde.

 decoding

Rakovina děložního čípku není dědičným onemocněním, neznamená to však, že byste ji měli podceňovat. Nezbytnou příčinou onemocnění je přetrvávající infekce lidským papilomavirem (tzv. HPV).

Zvažujete pro sebe nebo své blízké očkování proti rakovině děložního čípku? Neváhejte se na nás obrátit v našem gynekologickém centru.

Vakcíny

Sepsali jsme pro vás přehledného průvodce jednotlivými vakcínami.

Vakcína Gardasil 9

Nově od roku 2016 je na trhu vakcína, která pomáhá chránit proti 9 typům lidského papilomaviru (HPV). Vakcína Gardasil 9 je na rozdíl od vakcíny Gardasil rozšířena o dalších 5 rizikových typů HPV (31, 33, 45, 52 a 58).

Gardasil 9 napomáhá při ochraně proti nákaze HPV typu 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58, které odpovídají za více než 90 % případů rakoviny děložního čípku. Zároveň obsahuje také typy 6 a 11, které jsou zodpovědné za přibližně 90 % případů genitálních bradavic Gardasil 9 též předchází vzniku abnormálních a předrakovinných stavů děložního čípku zjištěných na základě cytologického stěru, jež jsou způsobeny typy HPV 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Dále pomáhá chránit proti rakovině pochvy, zevních rodidel a rakoviny řitního otvoru.

Vakcína Gardasil 

V současnosti existuje vakcína, která pomáhá chránit proti 4 typům lidského papilomaviru (HPV). Kromě hlavních genotypů high risk HPV tedy chrání i proti nejčastějším původcům vzniku genitálních bradavic (kondylomat).

HPV typy 16 a 18 jsou zodpovědné za přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku a za 70 % předrakovinných změn zevních pohlavních orgánů a pochvy vyvolaných HPV. Na rozdíl od vakcíny Cervarix, vakcína Gardasil obsahuje také typy 6 a 11, které jsou zodpovědné za přibližně 90 % případů genitálních bradavic. Vakcína je pro dívky a ženy od 9 let do 45 let. Vakcína má největší přínos, pokud se aplikuje dříve, než dojde ke kontaktu s HPV virem typů 6, 11, 16 a 18.

Vakcína má prokázánu cross protekci vůči lézím asociovaným pouze s HPV 31, u ostatních onkogenních genotypů je míra cross protekce v klinických studiích statisticky nesignifikantní.

Příbalová informace vakcíny Gardasil

6. června 2014 Evropský regulační úřad EMA schválil rozšíření indikace vakcíny Gardasil společnosti MSD. Nově vakcína Gardasil poskytuje ochranu proti análním karcinomům a premaligním análním lézím u žen a mužů. Více informací naleznete v Rozšíření indikace vakcíny Gardasil. 

Vakcína Cervarix 

Vakcína CervarixTM byla cíleně vyvinuta k ochraně dívek a žen před onemocněním děložního čípku způsobeným infekcí lidskými papilomaviry (HPV).

Nejnovější výsledky studií potvrzují, že Cervarix™ chrání nejen proti nejčastějším typům virů HPV 16 a 18, které stojí přibližně za 70 % případů rakoviny děložního čípku, ale že poskytuje ochranu také proti některým dalším vysoce rizikovým typům HPV virů.

Vakcína Cervarix má prokázánu tzv. cross protekci (data jsou již i součástí SPC) – zkříženou imunitu proti dalším velmi častým high risk genotypům – HPV 31, 33 a 45 jimi způsobeným lézím. Statisticky významné úrovně je dosaženo pro všechny uvedené genotypy. Díky tomu vede vakcinace Cervarixem ke zvýšení celkové úrovně prevence vzniku karcinomu děložního hrdla asi o 13 %. Zásadní roli pak sehrává při prevenci obtížně detekovatelných adenokarcinomů, které jsou v naší republice asociovány s genotypy HPV 16, 18 a 45.  

Příbalová informace vakcíny Cervavix

Od 1. 4. 2012 jsou vakcíny Cervarix a Gardasil plně hrazeny zdravotními pojišťovnami, a to pro dívky od 13 do 14 let.

 decoding  decoding  decoding  decoding  decoding

Objednávejte se, prosím, výhradně přes náš online servis.

+420 266 010 292