eRecept na antikoncepci z pohodlí vašeho domova. Naše služba Gynlink je k dispozici 24 hodin denně. Do hodiny máte recept ve vaší e-mailové schránce.

Objednejte si eRecept z pohodlí vašeho domova do 24 hodin. Více zde.

 decoding

Vážené klientky,

prosíme zaznamenejte následující změny ordinační doby o letních prázdninách

Čtvrtek 11.7. bude lékař přítomen do 14.30. Po zbytek ordinační doby bude přítomna pouze sestra.

Úterý 23.7. bude ordinace do 16.00

Pondělí 29.7. bude ordinace do 16.00

Úterý 6.8. bude lékař přítomen do 15.30. Po zbytek ordinační doby bude přítomna pouze sestra.

Středa 7.8. bude lékař přítomen do 15.00. Po zbytek ordinační doby bude přítomna pouze sestra.

Děkujeme za pochopení

Gynclin s.r.o.

 

Nepravidelná menstruace může být projevem širokého spektra onemocnění. Protože její příčinou mohou být i některé závažné stavy, je u nepravidelností cyklu nutný aktivní přístup lékaře při vyšetřování a léčbě. Najdete-li se tedy v následujících řádcích, nezapomeňte kontaktovat svého obvodního gynekologa. V případě, že jej nemáte, rádi o vás budeme pečovat v našem gynekologickém centru Gynclin

Menstruační krvácení

Menstruační krvácení je zevním projevem reprodukčního cyklu. Cílem pravidelně se opakujících změn hormonálních hladin je optimální příprava organismu k otěhotnění.

V průběhu reprodukčního cyklu dochází k výběru dominantního folikulu s vajíčkem ve vaječníku, jeho zrání, uvolnění (ovulaci), paralelní přípravě pohlavních orgánů k přijmutí oplodněného vajíčka a zajištění optimálního prostředí pro časný vývoj zárodku. Jestliže nedojde k oplodnění, vysoká výstelka děložní dutiny připravená pro zahnízdění oplozeného vajíčka se odloučí a odejde s malým množstvím krve v podobě menstruačního krvácení.

Krvácení, které následuje po poklesu hormonálních hladin, aniž by došlo k ovulaci, je označováno jako pseudomenstruační krvácení. Takové krvácení probíhá při užívání antikoncepce, ale může provázet i řadu hormonálních poruch. Součástí reprodukčního cyklu je však i řada dalších cyklicky se opakujících změn organismu – změn struktury prsů, růstu buněk výstelky pohlavních orgánů, proměnlivé viskozity hlenu produkovaného děložním čípkem atd.

Menstruační cyklus má několik fází:

  • Za první den menstruačního cyklu je považován první den menstruačního krvácení.
  • Následuje folikulární fáze, která trvá asi 14 dní.
  • Navazuje krátká fáze ovulace (uvolnění vajíčka).
  • Cyklus končí luteální fází, jejíž délka je mezi 12 a 15 dny.

Normální menstruační cyklus trvá průměrně 29,5 dne s kolísáním mezi 21 a 35 dny. Délka menstruačního krvácení je 2 až 8 dní a během něj odchází 20 až 80 ml nesrážlivé krve. Řízení menstruačního cyklu zajišťují vzájemné vztahy a křehká rovnováha mezi vaječníky a centrální nervovou soustavou (mezimozkem a podvěskem mozkovým).

Poruchy menstruačního krvácení

Poruchy menstruačního cyklu můžeme rozdělit na dvě skupiny.

  1. Poruchy ve smyslu plus, zahrnující silné, dlouhé a časté krvácení.
  2. Poruchy ve smyslu mínus, které zahrnují krvácení po dlouhých intervalech, krvácení slabé nebo zcela chybějící.

Nepravidelná menstruace má mnoho důvodů. Nejčastěji jsou poruchy menstruačního krvácení zaznamenávány v období dospívání a období přechodu, kdy je rovnováha hormonálních hladin nejkřehčí.

Příčiny poruch menstruačního krvácení mohou vzniknout na různých úrovních řízení menstruačního cyklu – v mozku (například u sportovkyň, u pacientek s bulimií, při užívání drog, po vystavení silnému stresu, při užívání některých léků), v podvěsku mozkovém (nádor produkující hormon prolaktin) nebo v jiných orgánech (poruchy štítné žlázy).

Poruchy menstruačního krvácení často vznikají na úrovni ženských pohlavních orgánů (cysty vaječníků, předčasné selhání vaječníků, onemocnění dělohy).

Každé nepravidelné (menstruační i mimomenstruační) krvácení je vhodné odborně posoudit a při podezření na abnormitu pečlivě vyšetřit. V prvé řadě je třeba vyloučit, že by příčinou nepravidelností mohla být organická porucha – nádor, zánět, polyp, mimoděložní těhotenství a podobně. Nezbytným krokem je proto komplexní gynekologické vyšetření včetně ultrazvukového vyšetření.

Po vyloučení organické poruchy následuje vyšetření hormonálních hladin, které je třeba provést v průběhu menstruačního krvácení, kdy jsou hladiny jednotlivých hormonů nejlépe reprodukovatelné. Vhodnou součástí hormonálních odběrů je i vyšetření hladin hormonů štítné žlázy, jejíž porušená funkce může vést k poruše menstruačního krvácení. V případě potřeby jsou doplněna další vyšetření.

Léčba poruch menstruačního krvácení

V ideálním případě by měla být zacílena na vyvolávající příčinu.

Je-li příčinou organická porucha, pak je její odstranění rozhodující pro úpravu cyklu. Léčba hormonálních poruch na úrovni jejich příčiny je mnohem svízelnější.

Krvácení slabá a v dlouhých intervalech ženu obvykle neobtěžují, a tak často léčbu nevyžadují. Při prokázání nedostatečné funkce vaječníků u žen plánujících graviditu může být jediným řešením léčba postupy asistované reprodukce.

Silná a častá hormonálně podmíněná krvácení lze ovlivnit léky, nejčastěji hormonálními antikoncepčními přípravky. U silného krvácení je výhodné zavést nitroděložní tělísko s hormonální složkou. Léčba hormonálních poruch cyklu je zároveň prevencí možných komplikací v budoucnosti, zejména osteoporózy a nádorů děložní výstelky.

 decoding  decoding  decoding  decoding  decoding

Objednávejte se, prosím, výhradně přes náš online servis.

+420 266 010 292