Objednejte si eRecept z pohodlí vašeho domova. Naše služba Gynlink je k dispozici 24 hodin denně. Do hodiny máte recept ve vaší e-mailové schránce.

Objednejte si eRecept z pohodlí vašeho domova do 24 hodin. Více zde.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

 loading

Vážené klientky,

v červenci a v srpnu budou v některé dny naši lékaři mít zkrácenou ordinační dobu. Po zbytek ordinační doby Vám bude k dispozici sestra

04.07. od 15:30 přítomna pouze sestra

08.07. od 13:00 přítomna pouze sestra

13.07. od 14:30 přítomna pouze sestra

15.07. od 12:00 přítomna pouze sestra

25.07. od 15:30 přítomna pouze sestra

12.08. celý den přítomna pouze sestra

15.08. od 15:30 přítomna pouze sestra

17.08. od 14:30 přítomna pouze sestra

23.08. od 15:30 přítomna pouze sestra

30.08. od 15:30 přítomna pouze sestra

děkujeme za pochopení

team Gynclin

Jedná se o poměrně časté endokrinní onemocnění u žen v plodném věku. Příčina je zatím neznámá, nelze však vyloučit dědičnost onemocnění.

Příznaky

 • Poruchy ovulace, které vedou k nepravidelné menstruaci, až k jejímu úplnému vymizení a neplodnosti.
 • Vyšší hladina mužských pohlavních hormonů, které mohou mít za následek zhoršení pleti (akné), zvýšené ochlupení a padání vlasů.
 • Typický obraz polycystických vaječníků při ultrazvukovém vyšetření.
 • Může být přítomna nadváha až obezita, poruchy metabolismu cukru i diabetes mellitus, což jsou rizikové faktory pro možný vznik onemocnění srdce a cév v budoucnu.  

Terapie

Ideální lék, který dokáže ovlivnit všechny možné příznaky, v současné době neexistuje. Léčba se odvíjí od přání ženy – zda si přeje pravidelnou menstruaci, chce otěhotnět, nebo ji trápí akné a nadměrné ochlupení. Každá žena s diagnostikovaným PCOS by měla být vyšetřena u svého praktického lékaře k vyloučení poruchy metabolismu cukrů a cukrovky.

 • V některých případech je žádoucí změna životního stylu a redukce hmotnosti. Pokles hmotnosti u žen s nadváhou a obezitou alespoň o 5–10 % může vést k poklesu mužských hormonů, návratu ovulace, a může vést i ke spontánnímu otěhotnění.
 • Porucha metabolismu cukrů a diabetes mellitus by měly řádně kompenzovány ve spolupráci s praktickým lékařem. Samotná léčba cukrovky perorálními antidiabetiky může vést k ovulačním cyklům, a tedy i k vyšší šanci na otěhotnění.
 • Přeje-li si žena pravidelný menstruační cyklus, lze nabídnout kombinovanou hormonální antikoncepci nebo gestagenní hormony v 2. polovině cyklu.
 • Při snaze otěhotnět u žen, které nemají ovulaci, se lze pokusit o medikamentózní stimulaci vaječníků a vyvolání ovulace.
 data-srcset data-srcset data-srcset data-srcset data-srcset
Máme smlouvu s

Objednávejte se, prosím, výhradně přes náš online servis. Pro další informace volejte nebo pište:

+420 266 010 292