Jedná se o poměrně časté endokrinní onemocnění u žen v plodném věku. Příčina je zatím neznámá, nelze však vyloučit dědičnost onemocnění.
Příznaky
- Poruchy ovulace, které vedou k nepravidelné menstruaci, až k jejímu úplnému vymizení a neplodnosti.
- Vyšší hladina mužských pohlavních hormonů, které mohou mít za následek zhoršení pleti (akné), zvýšené ochlupení a padání vlasů.
- Typický obraz polycystických vaječníků při ultrazvukovém vyšetření.
- Může být přítomna nadváha až obezita, poruchy metabolismu cukru i diabetes mellitus, což jsou rizikové faktory pro možný vznik onemocnění srdce a cév v budoucnu.
Terapie
Ideální lék, který dokáže ovlivnit všechny možné příznaky, v současné době neexistuje. Léčba se odvíjí od přání ženy – zda si přeje pravidelnou menstruaci, chce otěhotnět, nebo ji trápí akné a nadměrné ochlupení. Každá žena s diagnostikovaným PCOS by měla být vyšetřena u svého praktického lékaře k vyloučení poruchy metabolismu cukrů a cukrovky.
- V některých případech je žádoucí změna životního stylu a redukce hmotnosti. Pokles hmotnosti u žen s nadváhou a obezitou alespoň o 5–10 % může vést k poklesu mužských hormonů, návratu ovulace, a může vést i ke spontánnímu otěhotnění.
- Porucha metabolismu cukrů a diabetes mellitus by měly řádně kompenzovány ve spolupráci s praktickým lékařem. Samotná léčba cukrovky perorálními antidiabetiky může vést k ovulačním cyklům, a tedy i k vyšší šanci na otěhotnění.
- Přeje-li si žena pravidelný menstruační cyklus, lze nabídnout kombinovanou hormonální antikoncepci nebo gestagenní hormony v 2. polovině cyklu.
- Při snaze otěhotnět u žen, které nemají ovulaci, se lze pokusit o medikamentózní stimulaci vaječníků a vyvolání ovulace.